Joga u źródeł Gangi i Jamuny 2018

 foto glowne jamuna-www

 

 

Joga u źródeł Gangi i Jamuny

 

wyjazd do Indii

 

z praktyką jogi i górską wędrówką w Himalajach

 

31 sierpnia – 18 września 2018 r. (18 dni)

 

Organizator: Shakti Szkoła Jogi

Autor programu, koordynacja, pilotaż: Filip Ruciński

Instruktorzy jogi: Agnieszka Dołengiewicz, Mahendra Tripathi (Indie) oraz nauczyciele himalajskiej tradycji (Himalayan Tradition of Swami Rama)

Tłumaczenia konsekutywne i symultaniczne wykładów i zajęć (z hindi/sanskrytu/ j. angielskiego): Filip Ruciński

 

Mamy zaszczyt zaprosić Państwo na drugą wyprawę jogiczno-kulturoznawczą organizowaną przez Shakti Szkołę Jogi pod patronatem Fundacji Vivaswan.

Charakter wyprawy: wyjazd jogiczny i kulturoznawczy.

Standard zakwaterowania: turystyczny; aśramy; wyżej w górach standard najlepszy z możliwych; podczas trekkingu – schroniska i namioty.

Podczas wyjazdu:

 • Będziemy ćwiczyć jogę, poznawać filozofię jogi oraz indyjską kulturę i sztukę (Mahendra, jeden z prowadzących i przewodników wyjazdu, jest wszechstronnie uzdolnionym wykładowcą historii i filozofii sztuki w College of Arts w Delhi. Jogę ćwiczy regularnie od wczesnego dzieciństwa i jest akredytowanym nauczycielem jogi; Agnieszka Dołengiewicz jst dyplomowana nauczycielką jogi metodą B.K.S. Iyengara).
 • Poznamy metody medytacji i głębokiej relaksacji (yoga-nidra) m.in. w himalajskiej tradycji (w SRSG), w oparciu o filozofię twórcy systemu jogi, starożytnego mędrca Patańdżalego.
 • Weźmiemy udział w wisznuickim święcie narodzin Śri Kryszny (Śrī Kṛṣṇa-janma-aṣṭami) w Ryszikeś.
 • W Szczęśliwej Dolinie w Masuri k. Dehradoon odwiedzimy pierwszą indyjską siedzibę Jego Świątobliwości Dalai Lamy i założoną przez niego osadę Tybetańczyków.
 • Odbędziemy pielgrzymkę do Yamunotri (3283 m n.p.m.) w pobliże źródeł świętej rzeki Jamuny.
 • Odbędziemy 3-dniową pielgrzymkę / trekking z siwaickiego Gangotri do Gomukh, źródeł Gangesu, najświętszej rzeki Indii (Wejście do źródeł Gangi należy do średnio trudnych, ale wymaga pewnej kondycji. Najwyższa wysokość: Gomukh, 4000 m n.p.m., najwyższy nocleg: Bhujbasa, 3600 m n.p.m. Plan jest tak skonstruowany, że aklimatyzacja do wysokości następuje stopniowo. Osoby, które nie zdecydują się na 2-3-dniowy trekking, mogą poczekać w przepięknym Gangotri, 3415 m n.p.m.. Zapewniamy wówczas opiekę przynajmniej jednego z organizatorów.)
 • Weźmiemy udział w ceremoniach świątynnych, m.in. w arati w Uttar Kashi, Rishikesh i Gangotri. 
 • Odwiedzimy aśramy i świątynie w miasteczku Uttarkashi (1150 m n.p.m.) zwanym himalajskim Varanasi.
 • Odwiedzimy szkoły i nauczycieli jogi, sanskrycką szkołę wedyjską i centra ajurwedyjskie, w tym ośrodek Baby Ramdewa, najbardziej rozwinięte centrum jogi i ajurwedy w Indiach.
 • Spotykamy wyjątkowych ludzi.      

Do udziału w programie zapraszamy także rodziny i młodzież powyżej 14 roku życia. Program prowadzony jest po polsku, angielsku i w hindi (z tłumaczeniem konsekutywnym lub/i symultanicznym).  

Program

Dzień 0 (31.08., pt) Zbiórka na Lotnisku Okęcie w Warszawie, wylot.

Dzień 1 (01.09., so) Przylot do Delhi prawdopodobnie ok. północy, przejazd do Shri Aurobindo Ashram (https://www.sriaurobindoashram.net), zakwaterowanie w domu dla gości i nocleg. Rano możliwość uczestniczenia w porannych zajęciach aśramy. Po południu zwiedzanie Delhi. Wieczorem ewentualnie program kulturalny, w zależności od możliwości. Nocą przejazd pociągiem do Haridwaru (klasa 2 AC, sypialny, szerokie łóżka, 4 osoby w przedziale).

Dzień 2 (02.09., nd) Przyjazd do Haridwaru ok. 6:00. Poranny spacer i medytacja nad rzeką, obserwacja porannych ablucji w świętym Haridwarze w Har ki Pauri, miejscu, gdzie raz na 12 lat odbywa się święta kąpiel podczas festiwalu kumbha mela. Następnie przejazd ok. 40 min. do miejscowości Wirbhadra (przed Ryszikeś), do aśramy zwanej ‘wioską adeptów jogi’ im. Swamiego Ramy' (Swami Rama Sadhaka Grama, SRSG, http://sadhakagrama.org). Zakwaterowanie i śniadanie. Czas wolny, możliwość uczestniczenia w zajęciach aśramy. Po południu zwiedzanie kompleksu.

Dzień 3 (03.09., pn) Korzystamy z programu aśramy. Program zwykle jest następujący: Przed świtem śpiewy w sanskrycie, potem wprowadzenie w techniki odprężania i wzmacniania stawów i gruczołów, łagodna hatha-joga, relaksacja i medytacja. Tego dnia wypada jedno z największych świąt indyjskich – Śri Krysznadżanam Asztami – czyli święto narodzin Pana Kryszny, stąd w aśramie jest szczególny program. Po zajęciach spacer wzdłuż Gangi z widokiem na Narodowy Rezerwat Przyrody znanym jako Rajaji National Park; możliwość kąpieli. Obiad w Sadhana Mandir nad Gangą. Wieczorem obchody święta Pana Kryszny.  

Dzień 4 (04.09., wt) Poranne zajęcia, joga zgodnie z programem aśramy lub czas wolny.

Dzień 5 (05.09., śr) Po śniadaniu opuszczamy aśramę, przejazd (ok. 40 min.) do Himalayan Institute Hospital Trust (HIHT), największego ośrodka zdrowia w stanie Uttarakhand, mieszczącego jedną z lepszych w Indiach akademię medyczną, szpital i ośrodek ajurwedyczny (http://hihtindia.org/ayurveda-centre-1/), a także do Instytutu Rozwoju Wsi (Rural Development Institute). 40-minutowy wykład o ajurwedzie doktora medycyny ajurwedyjskiej. Po obiedzie przejazd przez Dehradun do Masuri (ok. 65 km, ok. 2,5 godz.), kurortu założonego przez Brytyjczyków. Nocleg w hotelu w pobliżu Szczęśliwej Doliny (Happy Valley), osady tybetańskiej założonej przez Jego Świątobliwość Dalai Lamę.  

Szczęśliwa Dolina w Masuri (2000 m n.p.m.) jest miejscem w Indiach, gdzie osiedlił się Jego Świątobliwość Dalai Lama tuż po ucieczce z Tybetu, jeszcze zanim ustanowił swoją indyjską stolicę w Dharamshali.

Dzień 6 (06.09., czw) Rano udział w porannych śpiewach tybetańskich w buddyjskiej gompie Shedup Choepelling (modlitwy zwykle zaczynają się o godz. 9.00). Do obiadu zwiedzanie okolicy. Po obiedzie ruszamy w kierunku źródeł rzeki Jamuny. Po ok. 4 godzinach jazdy (łącznie ok. 90 km), docieramy do miejscowości pielgrzymów Janki Chatti (2650 m n.p.m), znanej z gorących źródeł. Zakwaterowanie w domu noclegowym lub hotelu, kolacja i nocleg.    

Dzień 7 (07.09., pt) Po śniadaniu spacer w górę do świątyni w Jamunotri (3293 m n.p.m). W Tapti Kund (Gorącym Oczku Wodnym) można ugotować sobie w woreczkach ryż – pielgrzymi zwykle zabierają ze sobą tak ugotowany ryż jako poświęcony poczęstunek. Spacer po okolicy, obiad. Wieczorem udział w siajan arti (śayan-āratī) ku czci rzeki Jamuny – śpiewach 'przed pójściem spać' z zataczaniem kręgów ogni. Nocleg w domu noclegowym.

Źródła Jamuny znajdują się w lodowcu Champasar na górze Kalind. U jej podnóża znajduje się świątynia bogini Jamuny – Yamunotri, która stanowi jedno z czterech miejsc pielgrzymkowych Himalajów Garhwalu.

Dzień 8 (08.09., so) Po porannej praktyce i śniadaniu przejazd do Uttar Kasi (ok. 5 godzin, 1150 m n.p.m.) czyli ‘północnego Varanasi', najświętszego miasta w Himalajach. Jest to miasto, do którego przenieśli się jogini, gdy ich spokój został zakłócony w Ryszikeś. Późny obiad, wieczorem medytacja, kolacja i nocleg w jednej z aśram (prawdopodobnie Brahma Jyoti Bhrigu Ashram).    

W Uttar Kashi znajdują się liczne świątynie i aśramy. Najważniejszą jest świątynia Wiśwanatha (Viśvanāth Mandir, ‘Pana Świata’, tak samo jak w Varanasi). Najważniejsze aśramy to Kailash Ashram, Shivananada Aśram, Brahma Jyoti Bhrigu Ashram (związana jest z tradycją krija jogi), Yoga Niketan Trust (założony przez wybitnego jogina Yogeśshwaranadę Paramahamsę), Adi Shankara Brahma Vidyapith (uczelnia sanskrycka) i inne.

Dzień 9 (09.09., nd) Po jodze i śniadaniu przejazd do Gangotri (93 km., ok. 3-4 godziny), najwyżej położonej miejscowości, z której ruszają pielgrzymki do źródeł Gangi. Obiad w Gangotri (3042 m n.p.m.), zakwaterowanie, wieczorne arti nad Gangą, na odcinku nazywanym Bhagirathi. Nocleg.

Dzień 10 (10.09., pn) Poranne arati w świątyni, śniadanie.

Grupa A, trekking-pielgrzymka do źródeł Gangi, pierwszy dzień

Po śniadaniu ruszamy w kierunku lodowca Gomukh, spod którego wypływa Ganga. Całodzienna wędrówka górskimi ścieżkami. Docieramy do Chirbasy – ‘sosnowego schroniska’ (9 km od Gangotri), tutaj obiad. Następnie udajemy się docieramy do ‘brzozowego schroniska’, w lokalnym języku nazywanym Bhodźbasą (3600 m n.p.m). Łącznie 6,5 godzin spaceru przez góry. Nocleg w schronisku, aśramie lub namiocie.  

Dzień 11 (11.09., wt)

Grupa A, trekking-pielgrzymka, drugi dzień.

Rano wyruszamy i udajemy się do Gaumukh (4000 m n.p.m., ok. 2 godziny drogi), do lodowca, spod którego wypływa strumień Gangi. Cały dzień spędzamy w górach. Powrót na nocleg do Bhodźbasy, ‘brzozowego schroniska’.

Dzień 12 (12.09., śr)

Grupa A, trekking-pielgrzymka, trzeci dzień.

Po śniadaniu zejście do Gangotri, obiad.  Przejazd do Uttar Kashi, nocleg w aśramie.

Dzień 13 (13.09., czw) Około południa ruszamy w dół do Ryszikeś (ok. 5 godzin jazdy). Po drodze zatrzymujemy się w Terhi przy jednej z największych na świecie górskiej zaporze wodnej, przy wielkim sztucznym jeziorze. Po dotarciu do Ryszikeś zakwaterowanie i nocleg.

Dzień 14 (14.09., pt) Rano odpoczynek, możliwy spacer po miasteczku jogi. Czas wolny na przedwyjazdowe zakupy. Możliwy krótki rafting na Gandze (łącznie 3,5 godziny). Udział w wieczornym arati.  

Dzień 15 (15.09., so) Po śniadaniu wyjazd przez Hardwaru, następnie przejazd (ok. 2 godz.) do Patanjali Yogpeeth (http://www.divyayoga.com), największego w Indiach ośrodka jogi, założonego przez Babę Ramdeva. Dwa kilometry przez główną siedzibą odwiedzamy jej ajurwedyczny oddział: ogromny szpital kierowany przez Śri Balakrishnę, przyjaciela Baby Ramdeva. Następnie zakwaterowanie w jogicznej części ośrodka. Obiad. Czas wolny na spacer po terenie, nocleg.  

Dzień 16 (16.09., nd) Przed świtem (ok. 5:00) uczestniczymy w porannych zajęciach: wedyjskiej agnihotrze (ofiarowaniu ogniowym) z wedyjskimi mantrami w ich właściwym brzmieniu, prowadzonej przez dzieci z sanskrutyckiej szkoły (często uczestniczy w nich uczony w sanskryckich śastrach Śri Pradyumna Swami, guru Baby Ramdeva) oraz w jodze prowadzonej przez Babę Ramdeva lub jego uczniów. Reszta dnia wolna.  

Dzień 17 (17.09. pn) Rano udział w zajęciach jogi lub porannej pudży. Po śniadaniu żegnamy się i ruszamy do pobliskiego miasta Saharanpur (1,5 godz.), by tam odwiedzić dr. Kedarnatha Prabhakara, uczonego, historyka, astrologa, jogina, który prowadzi w swoim domu ośrodek badań astrologii oraz Centrum Rama Tirthy, gdzie przechowuje manuskrypty Bhrygu Samhity (nazywanej też biblioteką liści palmowych i zawierającą horoskopy wszystkich ludzi na ziemi). Obiad z jego rodziną. Z Saharanpur późnym popołudniem wyjazd na lotnisko w Delhi (ok. 4,5 godz.). Przyjazd na lotnisko w Delhi i wylot do Polski.

Dzień 18 (18.09., wt.) Przylot do Warszawy.

Uwaga: Program podany jest dla ogólnej informacji, zastrzegamy sobie możliwość wprowadzania uzupełnień i modyfikacji.

 

 

Koszty uczestnictwa:

5600 PLN + 900 USD

Cena promocyjna przy wpłacie pierwszej zaliczki do końca lutego 2018:

5150 PLN + 900 USD

 

Płatności:

Pierwsza rata: 1200 PLN – zaliczka płatna przy zapisie, na konto Shakti Szkoła Jogi. Zniżka obejmuje osoby zapisujące się do końca lutego 2018, a także osoby jadące z rodziną (dla dwóch lub więcej członków rodziny). Zaliczka jest zwrotna do końca maja 2018.

Druga rata: 3000 PLN – płatna do 30 maja 2018 r. w gotówce. Wpłata jest zwrotna do czasu zakupu biletów lotniczych.

Trzecia rata: 1400 PLN (lub 950 PLN dla osób ze zniżką) – płatna do 30 dni przed wyjazdem.

Czwarta rata: 900 USD – płatna w dniu przylotu do Delhi.

Opłata obejmuje:

 • bilet lotniczy Warszawa – Delhi – Warszawa
 • ubezpieczenie od kosztów leczenia (KL), następstw wypadków (NW), utraty bagażu podróżnego (BP)
 • transport lokalny, w tym wynajęcie busów/samochodów
 • zakwaterowanie w hotelach o standardzie turystycznym, ośrodkach turystycznych, aśramach, dwie noce podczas trekkingu w schronisku/namiotach w najlepszych możliwych warunkach
 • śniadania
 • opiekę polskiego pilota znającego języki indyjskie (hindi, sanskryt, angielski)
 • koszt zajęć z jogi i wykładów z udziałem nauczycieli indyjskich tłumaczonych symultanicznie/konsekutywnie z hindi/angielskiego na język polski
 • lokalnych przewodników
 • bilety wstępu
 • koszty administracyjne związane z uzyskaniem pozwolenia na pielgrzymkę do Gomukh
 • niespodzianki.

Opłata nie obejmuje:

 • kosztu wizy indyjskiej (ok. 200 PLN za eVisa)
 • posiłków podczas podróży innych niż śniadania (ok. 7 USD/dz.)
 • kosztu udziału w raftingu (ok. 100 PLN)
 • datków w świątyniach. Dobrze jest przeznaczyć dowolną kwotę na datki, zwykle daje się 10, 11, 50, 51, 100, 101 lub 110 INR. Nie jest to obowiązkowe, ale taki jest zwyczaj.  

Uwagi: 

Program wiąże się z odwiedzeniem miejsc świętych i miejsc kultu, dlatego prosimy o dużą kulturę osobistą i szacunek dla ludzi i zwyczajów oraz dostosowywanie się do wskazówek. Przewidziane są dwa spotkania organizacyjne w Shakti Szkole Jogi w Warszawie, pierwsze (otwarte) z wystąpieniem o kulturze Himalajów i opisem planu wyjazdu, gdzie odpowiemy na pytania; drugie –  ściśle organizacyjne tylko dla osób zapisanych.

Informacje, zapisy, wpłaty, organizacja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , t: 502 393 268

http://www.shaktiszkolajogi.pl/

Informacje ogólne i organizacyjne:

Agnieszka Dołengiewicz, t. 604959508

Pytania dotyczące programu w Indiach:

Filip: t. 796341976 (Polska), t: +91 7318192335 (Indie)

http://www.shaktiszkolajogi.pl
www.vivaswan.pl

Galeria zdjęć