Joga w Indiach 2018

 foto glowne jamuna-www

 

 

Joga u źródeł Gangi i Jamuny

 

wyjazd do Indii

 

z praktyką jogi i górską wędrówką w Himalajach

 

31 sierpnia – 18 września 2018 r. (18 dni)

 

Organizator: Shakti Szkoła Jogi

Autor programu, koordynacja, pilotaż: Filip Ruciński

Instruktorzy jogi: Agnieszka Dołengiewicz, Mahendra Tripathi (Indie) oraz nauczyciele himalajskiej tradycji (Himalayan Tradition of Swami Rama)

Tłumaczenia konsekutywne i symultaniczne wykładów i zajęć (z hindi/sanskrytu/ j. angielskiego): Filip Ruciński

 

Mamy zaszczyt zaprosić Państwo na drugą wyprawę jogiczno-kulturoznawczą organizowaną przez Shakti Szkołę Jogi pod patronatem Fundacji Vivaswan.

Charakter wyprawy: wyjazd jogiczny i kulturoznawczy.

Standard zakwaterowania: turystyczny; aśramy; wyżej w górach standard najlepszy z możliwych; podczas trekkingu – schroniska i namioty.

Podczas wyjazdu:

 • Będziemy ćwiczyć jogę, poznawać filozofię jogi oraz indyjską kulturę i sztukę (Mahendra, jeden z prowadzących i przewodników wyjazdu, jest wszechstronnie uzdolnionym wykładowcą historii i filozofii sztuki w College of Arts w Delhi. Jogę ćwiczy regularnie od wczesnego dzieciństwa i jest akredytowanym nauczycielem jogi; Agnieszka Dołengiewicz jst dyplomowana nauczycielką jogi metodą B.K.S. Iyengara).
 • Poznamy metody medytacji i głębokiej relaksacji (yoga-nidra) m.in. w himalajskiej tradycji (w SRSG), w oparciu o filozofię twórcy systemu jogi, starożytnego mędrca Patańdżalego.
 • Weźmiemy udział w wisznuickim święcie narodzin Śri Kryszny (Śrī Kṛṣṇa-janma-aṣṭami) w Ryszikeś.
 • W Szczęśliwej Dolinie w Masuri k. Dehradoon odwiedzimy pierwszą indyjską siedzibę Jego Świątobliwości Dalai Lamy i założoną przez niego osadę Tybetańczyków.
 • Odbędziemy pielgrzymkę do Yamunotri (3283 m n.p.m.) w pobliże źródeł świętej rzeki Jamuny.
 • Odbędziemy 3-dniową pielgrzymkę / trekking z siwaickiego Gangotri do Gomukh, źródeł Gangesu, najświętszej rzeki Indii (Wejście do źródeł Gangi należy do średnio trudnych, ale wymaga pewnej kondycji. Najwyższa wysokość: Gomukh, 4000 m n.p.m., najwyższy nocleg: Bhujbasa, 3600 m n.p.m. Plan jest tak skonstruowany, że aklimatyzacja do wysokości następuje stopniowo. Osoby, które nie zdecydują się na 2-3-dniowy trekking, mogą poczekać w przepięknym Gangotri, 3415 m n.p.m.. Zapewniamy wówczas opiekę przynajmniej jednego z organizatorów.)
 • Weźmiemy udział w ceremoniach świątynnych, m.in. w arati w Uttar Kashi, Rishikesh i Gangotri. 
 • Odwiedzimy aśramy i świątynie w miasteczku Uttarkashi (1150 m n.p.m.) zwanym himalajskim Varanasi.
 • Odwiedzimy szkoły i nauczycieli jogi, sanskrycką szkołę wedyjską i centra ajurwedyjskie, w tym ośrodek Baby Ramdewa, najbardziej rozwinięte centrum jogi i ajurwedy w Indiach.
 • Spotykamy wyjątkowych ludzi.      

Do udziału w programie zapraszamy także rodziny i młodzież powyżej 14 roku życia. Program prowadzony jest po polsku, angielsku i w hindi (z tłumaczeniem konsekutywnym lub/i symultanicznym).  

Program

Dzień 0 (31.08., pt) Zbiórka na Lotnisku Okęcie w Warszawie, wylot.

Dzień 1 (01.09., so) Przylot do Delhi, zakwaterowanie i nocleg. Po południu zwiedzanie Delhi. Wieczorem ewentualny program kulturalny. Nocą przejazd pociągiem (klasa 2 AC) do Haridwaru.

Dzień 2 (02.09., nd) Przyjazd do Haridwaru ok. 6:00. Poranny spacer i medytacja nad rzeką, obserwacja porannych ablucji w świętym mieście Haridwarze w Har ki Pauri. Następnie przejazd do miejscowości Wirbhadra (przed Ryszikeś), do aśramy SRSG, http://sadhakagrama.org). Zakwaterowanie i śniadanie. Czas wolny, możliwość uczestniczenia w zajęciach aśramy. Po południu zapoznanie się zośrodkiem.

Dzień 3 (03.09., pn)Joga w aśramie. Spacer wzdłuż Gangi (Gangesu) z widokiem na Narodowy Rezerwat Przyrody znanym jako Rajaji National Park; możliwość kąpieli w Gandze. Obiad w Sadhana Mandir. Wieczorem obchody święta Kryszna Janmasztami (wisznuickiego ‘Bożego Narodzenia’). 

Dzień 4 (04.09., wt) Zajęcia jogi w aśramie.

Dzień 5 (05.09., śr) Po śniadaniu przejazd (ok. 40 min.) do Himalayan Institute Hospital Trust (HIHT), największego ośrodka zdrowia w stanie Uttarakhand, mieszczącego jedną z lepszych w Indiach akademię medyczną, szpital i ośrodek ajurwedyczny (http://hihtindia.org/ayurveda-centre-1/), a także do Instytutu Rozwoju Wsi (Rural Development Institute). 40-minutowy wykład o ajurwedzie doktora medycyny ajurwedyjskiej. Obiad ajurwedyjski. Po obiedzie przejazd przez Dehradun do Masuri (ok. 65 km, ok. 2,5 godz.), kurortu założonego przez Brytyjczyków. Nocleg w hotelu w pobliżu Szczęśliwej Doliny (Happy Valley), osady tybetańskiej założonej przez Jego Świątobliwość Dalai Lamę.  

Dzień 6 (06.09., czw) Rano udział w porannych śpiewach tybetańskich w buddyjskiej gompie Shedup Choepelling. Do obiadu zwiedzanie okolicy. Po obiedzie ruszamy w kierunku źródeł rzeki Jamuny. Po ok. 4 godzinach jazdy (łącznie ok. 90 km), docieramy do miejscowości pielgrzymów Janki Chatti (2650 m n.p.m), znanej z gorących źródeł. Zakwaterowanie w domu noclegowym lub hotelu, kolacja i nocleg.    

Dzień 7 (07.09., pt) Po śniadaniu spacer w górę do świątyni w Jamunotri (3293 m n.p.m). Możliwość kąpieli w gorących źródłach. Wyżej w Tapti Kund – tj. Gorącym Oczku Wodnym’ można ugotować sobie w woreczkach ryż – pielgrzymi zwykle zabierają ze sobą tak ugotowany ryż jako poświęcony poczęstunek. Spacer po okolicy, obiad. Wieczorem udział w siajan arti (śayan-āratī) ku czci rzeki Jamuny – śpiewach 'przed pójściem spać' z zataczaniem kręgów ogni. Nocleg w domu noclegowym.

Dzień 8 (08.09., so) Po porannej praktyce i śniadaniu przejazd do Uttarkashi (ok. 5 godzin, 1150 m n.p.m.) czyli ‘północnego Varanasi', najświętszego miasta w Himalajach. Jest to miasto, do którego przenieśli się jogini, gdy ich spokój został zakłócony w Ryszikeś. Późny obiad, wieczorem medytacja, kolacja i nocleg w jednej z aśram.    

Dzień 9 (09.09., nd) Po jodze i śniadaniu przejazd do Gangotri (93 km., ok. 3-4 godziny), najwyżej położonej miejscowości, z której ruszają pielgrzymki do źródeł Gangi. Obiad w Gangotri (3042 m n.p.m.), zakwaterowanie, wieczorna ceremonia arti nad Gangą (uczczenie Gangi ogniem i śpiew), na odcinku nazywanym Bhagirathi. Nocleg.

Dzień 10 (10.09., pn) Poranne arati w świątyni, następnie śniadanie.

Trekking-pielgrzymka do źródeł Gangi, pierwszy dzień

Po śniadaniu ruszamy w kierunku lodowca zwanego „Krowim pyskiem” – Gomukh, spod którego wypływa Ganga. Całodzienna wędrówka górskimi ścieżkami. Docieramy do ‘Sosnowego schroniska’ Ćirbasy (Chirbasa,9 km od Gangotri), tutaj obiad. Następnie dochodzimy do ‘Brzozowego schroniska’, w lokalnym języku nazywanym Bhodźbasą (Bhojbasa, 3600 m n.p.m.). Łącznie 6,5 godzin spaceru przez góry. Nocleg w schronisku, aśramie lub namiocie. 

Dzień 11 (11.09., wt)

Trekking-pielgrzymka, drugi dzień.

Rano wyruszamy i udajemy się do Gaumukh (4000 m n.p.m., ok. 2 godziny drogi), do lodowca, spod którego wypływa strumień Gangi. Cały dzień spędzamy w górach. Powrót na nocleg do ‘Brzozowego schroniska’.

Dzień 12 (12.09., śr)

Trekking-pielgrzymka, trzeci dzień.

Po śniadaniu zejście do Gangotri, obiad. Przejazd do Uttar Kashi, nocleg w aśramie.

Dzień 13 (13.09., czw) Około południa ruszamy w dół do Ryszikeś (ok. 5 godzin jazdy). Po drodze zatrzymujemy się w Terhi przy jednej z największych na świecie górskiej zaporze wodnej, przy wielkim zalewie. Po dotarciu do Ryszikeś zakwaterowanie i nocleg.

Dzień 14 (14.09., pt) Rano odpoczynek, możliwy spacer po miasteczku jogi. Czas wolny na przedwyjazdowe zakupy. Możliwy krótki spływ pontonowy na Gandze. Udział w wieczornym arati.  

Dzień 15 (15.09., so) Po śniadaniu wyjazd przez Hardwaru, następnie przejazd (ok. 2 godz.) do Patanjali Yogpeeth (http://www.divyayoga.com/#), największego w Indiach instytutu jogi, ajurwedy i naturoterapii. Dwa kilometry przez główną siedzibą odwiedzamy jej ajurwedyczny oddział: Ayurvedic College and Hospital. Następnie zakwaterowanie w Patanjali Yoga Institute and Research Centre. Obiad. Czas wolny, nocleg.  

Dzień 16 (16.09., nd) Przed świtem (ok. 5:00) w miarę możliwości uczestniczymy w porannych zajęciach: wedyjskiej agnihotrze (ofiarowaniu ogniowym) z wedyjskimi mantrami, śpiewanymi przez dzieci z sanskryckiej szkoły oraz / lub uczestniczenie w zajęciach z jogi prowadzonych przez Babę Ramdeva lub jego uczniów. Reszta dnia wolna. 

Dzień 17 (17.09. pn) Rano udział w zajęciach jogi lub porannej pudży. Po śniadaniu ruszamy do pobliskiego miasta Saharanpur (1,5 godz.), by tam odwiedzić dr. Kedarnatha Prabhakara, uczonego, historyka, astrologa, jogina, który prowadzi w swoim domu ośrodek badań astrologii oraz Centrum Rama Tirthy, gdzie przechowuje manuskrypty Bhrygu Samhity (nazywanej też biblioteką liści palmowych i zawierającą ogólne charakterystyki horoskopów ludzi urodzonych przy każdym układzie planet). Spotkanie i obiad z jego rodziną. Z Saharanpur późnym popołudniem wyjazd na lotnisko w Delhi (ok. 4,5 godz.). Przyjazd na lotnisko w Delhi i wylot do Polski.

Dzień 18 (18.09., wt.) Przylot do Warszawy.

Uwaga: Ramowy program podany jest dla ogólnej informacji, zastrzegamy sobie możliwość wprowadzania uzupełnień i modyfikacji. Ostateczny program podany zostanie po dokonaniu wszystkich lokalnych rezerwacji. 

  

Koszty uczestnictwa:

5600 PLN + 900 USD

Cena promocyjna przy wpłacie pierwszej zaliczki do końca lutego 2018:

5150 PLN + 900 USD

 

Płatności:

Pierwsza rata: 1200 PLN – zaliczka płatna przy zapisie, na konto Shakti Szkoła Jogi. Zniżka obejmuje osoby zapisujące się do końca lutego 2018, a także osoby jadące z rodziną (dla dwóch lub więcej członków rodziny). Zaliczka jest zwrotna do końca maja 2018.

Druga rata: 3000 PLN – płatna do 30 maja 2018 r. w gotówce. Wpłata jest zwrotna do czasu zakupu biletów lotniczych.

Trzecia rata: 1400 PLN (lub 950 PLN dla osób ze zniżką) – płatna do 30 dni przed wyjazdem.

Czwarta rata: 900 USD – płatna w dniu przylotu do Delhi.

Opłata obejmuje:

 • bilet lotniczy Warszawa – Delhi – Warszawa
 • ubezpieczenie od kosztów leczenia (KL), następstw wypadków (NW), utraty bagażu podróżnego (BP)
 • transport lokalny, w tym wynajęcie busów/samochodów
 • zakwaterowanie w hotelach o standardzie turystycznym, ośrodkach turystycznych, aśramach, dwie noce podczas trekkingu w schronisku/namiotach w najlepszych możliwych warunkach
 • śniadania
 • opiekę polskiego pilota znającego języki indyjskie (hindi, sanskryt, angielski)
 • koszt zajęć z jogi i wykładów z udziałem nauczycieli indyjskich tłumaczonych symultanicznie/konsekutywnie z hindi/angielskiego na język polski
 • lokalnych przewodników
 • bilety wstępu
 • koszty administracyjne związane z uzyskaniem pozwolenia na pielgrzymkę do Gomukh
 • niespodzianki.

Opłata nie obejmuje:

 • kosztu wizy indyjskiej (ok. 200 PLN za eVisa)
 • posiłków podczas podróży innych niż śniadania (ok. 7 USD/dz.)
 • kosztu udziału w raftingu (ok. 100 PLN)
 • datków w świątyniach. Dobrze jest przeznaczyć dowolną kwotę na datki, zwykle daje się 10, 11, 50, 51, 100, 101 lub 110 INR. Nie jest to obowiązkowe, ale taki jest zwyczaj.  

Uwagi: 

Program wiąże się z odwiedzeniem miejsc świętych i miejsc kultu, dlatego prosimy o dużą kulturę osobistą i szacunek dla ludzi i zwyczajów oraz dostosowywanie się do wskazówek. Przewidziane są dwa spotkania organizacyjne w Shakti Szkole Jogi w Warszawie, pierwsze (otwarte) z wystąpieniem o kulturze Himalajów i opisem planu wyjazdu, gdzie odpowiemy na pytania; drugie –  ściśle organizacyjne tylko dla osób zapisanych.

Informacje, zapisy, wpłaty, organizacja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , t: 502 393 268

http://www.shaktiszkolajogi.pl/

Informacje ogólne i organizacyjne:

Agnieszka Dołengiewicz, t. 604959508

Pytania dotyczące programu w Indiach:

Filip: t. 796341976 (Polska), t: +91 7318192335 (Indie)

http://www.shaktiszkolajogi.pl
www.vivaswan.pl

Galeria zdjęć