Bhrygu joga czerwiec 2018

bhrygu www1
 

dr Jayant K. Bhadury

aczaria Hemant K. Bhadury

 

 

 

 

BHRYGU JOGA

 

 

WARSZTAT

8 – 15 czerwca 2018, Ośrodek EKWOS, Grębiszew

16 – 17 czerwca 2018, Shakti Szkoła Jogi, Warszawa

 

KONSULTACJE

ASTROLOGICZNE I AURWEDYJSKIE

18 – 22 czerwca, Warszawa

 

 

 

Bhrygu joga to rodzaj jogi opisany w starożytnym manuskrypcie „Bhrygu-samhita”, traktującym o technice poznawania absolutu. Na bhygu jogę składa się pięć nauk, współtworzących filozofię życia: joga, tantra, jyotish – wedyjska astrologia, ajurweda czyli indyjska nauka o zdrowiu i długim życiu oraz darśana czyli filozofia obejmująca nauki doświadczalne.

 

Z bhrygu jogi wywodzą się ćwiczenia i wiedza przyczyniające się do indywidualnego rozwoju człowieka, dobra społecznego i dobra świata. Jest to metoda uwalniająca od tzw. wikar (zaburzeń), pomagająca osiągnąć stan najwyższej świadomości. Jest przeznaczona dla osób, które prowadzą życie rodzinne i społeczne.

 

Bhrygu jogę ocalił od zapomnienia bengalski uczony i jogin, Śri Sudhir Ranjan Bhadury. Pierwszym Europejczykiem, który poznał jej praktyki i filozofię, był brytyjski dziennikarz Paul Brunton. Opisał je w swojej słynnej książce „Ścieżkami jogów”, w rozdziale „Wypisane w gwiazdach”.

 

Bhrygu joga zwiększa zaufanie do siebie, poczucie wewnętrznej siły i radości nieuwarunkowanej okolicznościami. Korzyści z warsztatów odniosą osoby, na których ciąży odpowiedzialność za innych, pragnące rozwijać i realizować swoje zdolności dla pożytku innych, a także osoby osłabione i niepewne. Wiedza o tej metodzie pozwoli nauczycielom jogi efektywniej prowadzić zajęcia, a osobom poszukującym indyjskiej wiedzy duchowej odkryć mało znaną tradycję indyjskiej jogi.

 

Dr Jayant K. Bhadury i jego brat aczaria Hemant K. Bhadury przejęli wiedzę o bhrygu jodze od swojego ojca, dr. Brahmy Gopala Bhdaury – astrologa, uczonego i jogina, nauczyciela m.in. Leona Cyborana) oraz od dziadka, śri Sudhira Ranjana Bhadury. Wraz z rodzinami mieszkają w Varanasi w Indiach, gdzie wspólnie prowadzą fundację Bhrigu Yoga Brahma Chinta Pranali, udzielają konsultacji ajurwedyjskich i astrologicznych i zajmują się nauczaniem technik bhrygu jogi.

 

Na warsztaty w Grębiszewie i w Shakti Szkole Jogi złożą się zarówno wykłady jak i ćwiczenia z zakresu jogi, ajurwedy, pranajamy, tantry i filozofii. Dodatkowo uczestnicy będą mieli możliwość zasięgnięcia porad ajurwedyjskich i astrologicznych.

 

Dr Jayant K. Bhadury uczy ćwiczeń duchowych polegających na medytacji oraz koncentracji na poszczególnych punktach w ciele (czakrach), służących podnoszeniu i kontrolowaniu życiowej energii. Ćwiczenia wykonywane są głównie w pozycji medytacyjnej, siedzącej. Każde z nich poparte jest teoretycznym wprowadzeniem.

 

Dr Jayant Bhadury jest z wykształcenia lekarzem ajurwedy. W jego terapii oprócz tradycyjnych ajurwedyjskich leków ważną rolę odgrywają także specjalnie zamawiane pudźe, jantry, kamienie szlachetne i mantry.

 

W programie warsztatu, obejmującego ok. 5 godzin praktyki i teorii dziennie, znajdą się: pranajama czyli ćwiczenia oddechowe w oparciu o podstawowy sanskrycki traktat o hatha jodze „Kompendium Gherandy”; praktyczna wiedza o mantrach; ćwiczenia koncentracji na przedmiocie zewnętrznym i na życiodajnych miejscach w ciele; wykłady z dziedziny ajurwedy (nawyki żywieniowe i styl życia według ajurwedy); wykłady o leczeniu chorób metodą jogi i ajurwedy.

 

Definicja pudźy wg. Wikipedii:hinduistyczny obrzęd religijny, podczas którego składa się bóstwu ofiarę. Pudźa to najistotniejszy modelowy rytuał z okresu hinduizmu puranicznego.

 

Definicja jantry wg. Wikipedii: terminsanskrycki; w znaczeniu dosłownym oznacza instrument, maszynę bądź warsztat; rytualne diagramy rozpowszechnione whinduizmieitantryzmie, służą domedytacjilub spełniają funkcje inicjacyjne. Jantra jest reprezentacją pierwiastka boskiego i może być traktowana jako fizyczny wyraz mantry:mantraprzedstawia pierwiastek boski w postaci dźwięku, jantra natomiast w postaci geometrycznej figury. Jantra ma zawsze charakter geometryczny. Spotyka się także motywy florystyczne. Znaczeniem jantry są aspekty boskości, reprezentacja wszechświata jak również mapa świadomości. W praktyce medytacyjnej jantry imantrywystępują parami uzupełniając się. Szczególnym rodzajem jantry jest tzw.śri jantrautworzona z 9 trójkątów oraz bindu. Cztery trójkąty skierowane w górę reprezentują aspekt męski, boga Śiwę, zaś pięć skierowanych w dół reprezentuje aspekt kobiecy, boginię Śakti.

 

Koszt warsztatu w Grębiszewie: 1.530 PLN (koszt obejmuje warsztat, noclegi i wyżywienie)

 

Koszt warsztatu w Shakti Szkole Jogi: 300 PLN

 

Koszt konsultacji ajurwedyjskiej lub astrologicznej: 150 PLN.

 

Zapisy na warsztaty są możliwe na podstawie wpłaconej zaliczki: warsztat w Grębiszewie, zaliczka bezzwrotna w wysokości 500 PLN, do 20 maja 2018 (tytułem „Bhrygu joga Grębiszew”); warsztat w Shakti Szkole Jogi, zaliczka bezzwrotna w wysokości 100 PLN do 25 maja 2018 (tytułem „Bhrygu joga Shakti”).

 

Zaliczki należy wpłacać na konto Shakti Szkoły Jogi: 02 1020 1156 0000 7902 0137 4420, Shakti Barbara Andrunik

 

Zgłoszenia należy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. (w przypadku konsultacji astrologicznych konieczne jest podanie daty, godziny i miejsca urodzenia oraz przesłanie zdjęcia). Konsultacje będą się odbywać w Warszawie, w dniach 18 – 22 czerwca 2018.

 

Do poczytania o rodzinie Bhadury i bhrygu jodze w j. angielskim: http://www.bhrigu.yoga

 

Szczegóły: www.shaktiszkolajogi.pl, kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 

Śri Sudhir Randżan Bhaduri urodził się w roku 1889 jako książę w rodzinie królewskiej w Nadji (Bengal zachodni), na ziemi, która wydała tak wielkich świętych jak Czajtanja Mahaprabhu i Śjamaczarana Lahiri Mahasiaja. Od dziecka tęsknił do Boga i wiedzy duchowej. Jego modlitwy zostały wysłuchane, bo od najmłodszych lat był pod opieką mądrych przewodników i miał dostęp do rzadkich ksiąg i manuskryptów. Był tak zafascynowany wiedzą w nich zawartą, że całe dnie i noce spędzał nad książkami, coraz bardziej się w nie zagłębiając.

 

Gdy dorósł, rodzice zdecydowali się go ożenić, lecz jego nowopoślubiona małżonka opuściła go już po tygodniu małżeństwa, nie mogąc znieść tego, że jej mąż większość czasu spędza nad książkami. Wkrótce potem Sudhir Randżan Bhaduri zostawił pałac królewski i rodzinę, spakował swoje książki i ruszył w stronę Benaresu w nadziei znalezienia Mistrza. Kiedyś, jeszcze jako dziecko, odwiedził już to miasto świętych i joginów. Bardzo pragnął wtedy spotkać Lahiriego Mahasiaję i otrzymać od niego dikszę, ale, niestety, spóźnił się – Lahiri Mahasiaja opuścił ciało w roku 1895.

 

Po przybyciu do Benaresu udał się do świątyni Wiśwanatha. Tam w obliczu Siwy postanowił, że będzie tak długo modlił się i pościł, aż znajdzie swojego Mistrza. Po trzech dniach zjawił się przed nim mędrzec Bhrygu i udzielił mu wtajemniczenia. Wprowadził Randżana w trans, w którym odsłonił przed nim tajniki astrologii i nauki zwanej Brahmaczintą. Sudhir Randżan obiecał świętemu, że nie zachowa tej nauki dla siebie, lecz będzie ją szerzyć wśród ludzi.

 

Gdy obudził się z transu, wszystko doskonale pamiętał. Mędrzec Bhrygu powiedział mu, że wybrany został do tego, by wiedzę ukrytą w tybetańskich klasztorach od XIII w. przywrócić z powrotem światu. Ta wiedza nazywa się Brahmaczinta-pranali i obejmuje pięć gałęzi: radżajogę, tantrę, astrologię, ajurwedę i nauki świeckie (głównie filozofię).

 

Od tego dnia Sudhir Randżan Bhaduri rozpoczął dzieło swego życia. Dwadzieścia lat poświęcił na gromadzenie starożytnych manuskryptów, rozrzuconych po różnych częściach Indii i Tybetu. Udało mu się zgromadzić 108 części Bhrygu-samhity.

 

Mając za sobą nieudane małżeństwo, Sudhir Randżan Bhaduri postanowił ożenić się ponownie, aby wypełnić swoje ziemskie obowiązki. Z horoskopu otrzymał dokładny opis przyszłej żony, jej imię, nazwisko i adres zamieszkania. W stosownym czasie za zgodą ojca wstąpił w związek małżeński i stał się człowiekiem rodziny. Jego żona nosiła imię Kaljani Dewi i pochodziła z królewskiego rodu. Urodziła mu  pięcioro dzieci, z których przeżyło dwoje: Brahma Gopal i starsza od niego o dwa lata Durga Rani.

 

Oboje od dziecka obdarzeni byli nadzwyczajnymi zdolnościami. Durga Rani, uważana za wcielenie bogini, budziła lęk i szacunek. Uchodziła za wszechwiedzącą i obdarzoną ogromną mocą. Ostatnie lata  życia spędziła zamknięta w swoim pokoju, nic nie jedząc. Tylko raz w roku, w jej urodziny, można było ją odwiedzić. Zmarła latem 1998 roku.

 

Śri Sudhir Randżan Bhadury opuścił ciało w roku 1956.

 

Zachód zapoznał się z osobą Sudhira Randżana Bhadury za sprawą angielskiego dziennikarza Paula Bruntona, który spotkał „Sudhey Babu” w 1930 r. Spotkanie to opisał w książce A search in secret India (Ścieżkami jogów), poświęcając mu rozdział zatytułowany Written In the Stars (Zapisane w gwiazdach).

 

Śri Brahma Gopal Bhaduri (Gurudżi), syn Śri Sudhira Randżana Bhadury Mahasiaji (zm. w listopadzie 2017), był joginem-gryhasthą tj. joginem prowadzącym rodzinę i życie społeczne, który osiągnął najwyższy stan jogi (parama-sthiti) i posiadł wiedzę Absolutu.

Urodził się 18 maja 1942 r. W dzieciństwie uczył się od ojca duchowych aspektów tantry i jogi. Dzięki łasce ojca, ćwiczeniom i wrodzonym zdolnościom już w dzieciństwie osiągnął niezwykłe poziomy rozwoju. Gdy miał półtora roku, umarła jego matka, a gdy miał trzynaście lat – ojciec. Jego starsza siostra, Durga Rani Bhaduri, była joginią, która opanowała wysokie stopnie tantry i jogi. 

Po śmierci Śri Sudhira Randżana Bhadury zgromadzony przez niego niezwykle rzadki zbiór manuskryptów został przejęty przez państwo. Dopiero w wieku 55 lat Śri Brahma Gopal Bhadury zdołał go odzyskać. Do tego czasu uzyskał 13 magisteriów i napisał doktoraty z trzech przedmiotów. Pierwszy dotyczył wpływów tantry na literaturę nathów, tradycji, z której wywodzi się hatha joga, drugi – metod leczenia, a trzeci – astrologii. Otrzymał też magisterium z muzyki w Allahabadzkim Prayag Sangit Samiti.

Gurudżi nauczał radża jogi, królewskej jogi, opierającej się na technice zwanej brahmaczinta-pranali (technika wnikania w absolut) lub brygu jogą (joga mędrca Bhrygu). Słowo bhrygu pochodzi z sanskrytu i oznacza ‘blask jaki mają gwiazdy’, zwłaszcza Słońce. Z tej jogi wywodzą się ćwiczenia i wiedza, które przyczyniają się do indywidualnego rozwoju człowieka, do dobra społecznego i do dobra świata. Jest to metoda jogi, która uwalnia od tzw. wikar (zaburzeń) i pomaga osiągnąć stan najwyższej, powszechnej świadomości. 

 

Dr Jayant Kumar Bhadury, ur. w 1973 r., adept jogi, ajurwedy i tantry. Jest wnukiem słynnego Śri Sudhira Randżana Bhadury i synem Śri Brahmy Gopala Bhadury. Autor publikacji pt. "Sermon about Yoga" [2001]. Absolwent Gaya Medical Collage, doktor w dziedzinie ajurwedy. Członek Towarzystwa Teozoficznego w Varanasi. Nauczyciel prowadzący grupy uczniów w Indiach, Polsce i Izraelu.  Nauczyciel bhrygu jogi.

 

Aczaria Hemant Kumar Bhadury, brat dr. Jayanta, prawnik i astrolog. Członek Towarzystwa Teozoficznego w Varanasi.

Dr Jayant i aczaria Hemant są bliskimi współpracownikami kontynuującymi ścieżkę nauczania ich dziadka i ojca. Szukającym pomocy udzielają porad i wspierają ich wskazówkami wypływającymi z mądrości astrologii, tantry, ajurwedy, jogi i darshan śastry. Wspólnie prowadzą wytwórnię leków ajurwedyjskich, produkowanych zgodnie z recepturami Śri Sudhira Randżana Bhadury.

Vatsala Bhadury (żona dr. Jayanta) i Mithlesh Kishori Bhadury (żona aczarii Hemanta) zostały wybrane na małżonki braci przez Śri Brahmę Gopala Bhadury. Prowadząc dom i dbając o rodzinę wspierają mężów w ich pracy na rzecz ludzi.