Inspiracje

 

Guruji B.K.S. IYENGAR

 

 

iyengar-yoga

 

 

„Przyniósł światło jogi ze Wschodu na Zachód”

 

B.K.S. Iyengar (Bellur Krishnamachar Sundararaja Iyengar (ur. 14 grudnia 1918 w Belur), jeden z największych współczesnych autorytetów w hatha-jodze. Uczeń "ojca współczesnej hathajogi" - Śri Krishnamacharyi.

B.K.S. Iyengar jest autorem klasycznych podręczników do nauki asan i pranajam. Polskie edycje: Światło jogi (Light on Yoga), Pranajama (Light on Pranayama), Drzewo jogi (The Tree of Yoga), Album o jodze pojmowanej jako sztuka (The Art of Yoga), Joga światłem życia

 

 

FAEQ BIRIA

 

foto: Irina Miszczenko

 

Wywiad z Feaq'iem Birią tutaj:

 

 

 

 Śri Om Gurudev Janglidas Maharaj

 

 

Milczący Mistrz, nazywany przez swoich sympatyków Babajim lub Omgurudevem. Milczący, bo właściwie nie wygłasza żadnych wykładów czy dyskursów, nie przekazuje na zewnątrz żadnego rozbudowanego systemu wiedzy. Mówi, że dzięki medytacji możesz rozpoznać to, co oddziela cię od prawdy, kim jesteś i co wiesz w głębi swego istnienia. Medytacja jest studiowaniem uniwersalnej wiedzy, której rdzeń nie leży w słowach. Przekaz Mistrza nie jest związany z żadną religią, jest poza wszelkimi podziałami.


Jego odpowiedź na wszelkie duchowe i życiowe rozterki niezmiennie brzmi: “Medytuj”.

 [opis ze strony www.atmapolska.pl]

 

 

 

BHAGAWAN RAMANA MAHARISHI 

 

 

indyjski mistrz duchowy, mistykfilozofświęty hinduizmu pochodzący zTiruvannamalaiw stanieTamil Nadu

Jak sam stwierdził, nigdy nie podjął żadnej duchowej praktyki. W 1896 roku miał doświadczenie śmierci, które całkowicie zmieniło jego życie. Dzięki temu doświadczeniu zrozumiał, jaka jest jego prawdziwa natura. Miał polskich uczniów i sympatyków: Wandę Dynowską i Maurycego Frydmana. Książki o nim i dotyczące jego nauk wydawano również w języku polskim.

Nauczał indywidualnie, zgodnie z charakterem uczniów. Zalecał wnikliwe badanie siebie, które rozumiał jako utrzymywanie ciągłej uwagi na świadomości swojej indywidualności.

 

 

ŚRI BRAHMA GOPAL BHADURY 

 Guruji jest joginem-gryhasthą, tj. joginem prowadzącym rodzinę i życie społeczne.

 Urodził się 18 maja 1942 r. W dzieciństwie uczył się od ojca, Śri Randżana Bhadury, duchowych aspektów tantry i jogi. Dzięki łasce ojca, ćwiczeniom i wrodzonym zdolnościom już w dzieciństwie osiągnął niezwykłe poziomy rozwoju. Gdy miał półtora roku, umarła jego matka, a gdy miał trzynaście lat – ojciec. Jego starsza siostra, Durga Rani Bhadury, była joginią, która osiągnęła wyżyny tantry i jogi. 

 Po śmierci Śri Sudhira Randżana Bhadury zgromadzony przez niego niezwykle rzadki zbiór manuskryptów został przejęty przez państwo. Dopiero w wieku 55 lat Śri Brahma Gopal Bhadury zdołał go odzyskać. Do tego czasu uzyskał 13 magisteriów i napisał doktoraty z trzech przedmiotów. Jeden dotyczył wpływów tantry na literaturę nathów (tradycji, z której wywodzi się hatha joga), drugi – metod leczenia, a trzeci – astrologii. Otrzymał też magisterium z muzyki w Allahabadzkim Prayag Sangit Samiti. Dziedzinę tę poznał bardzo głęboko – w pewnym okresie był nauczycielem gry na sitarze.

 

Gurudżi naucza radżajogi (‘królewskej jogi’), zwanej brahmaczinta-pranali (technika wnikania w absolut) lub brygu jogą (jogą mędrca Bhrygu). 

 

 

 

Więcej informacji o Bhrygu Jodze tutaj